Mikro Site Tasarımı

Mikro Site Tasarımı

Mikro Site Tasarımı

Oldukça hızlı oluşturulan mikro siteler, markaların isimlerini ya da ürünlerini çok daha basit ve etkili bir şekilde ortaya çıkarabilir. Mikro site tasarımı oldukça sade ve basittir. Genellikle birkaç sayfadan oluşan mikro siteler, şirketlerin birkaç ürününü tanıtmak için kullanılır. Bu tür siteler her ne kadar basit ve sade olsa da müşterilere ulaşma konusunda en etkili yöntemler arasında yer alıyor.

Mikro sitelerin temel amacı, doğru kullanıcıya doğru ürünü direkt göstermesidir. Ziyaretçinin tam olarak ne aradığını gösteren sitelerdir. Bu tür siteler piyasada diğer rakiplerine kıyasla sayıca daha azlar. Ancak sayıca az olmaları onların bu sektör içerisinde ne kadar önemli olduğunu asla unutturmuyor.

Mikro Site Nedir, Kimler Tarafından Kullanılır?

Mikro sitenin tanımını yukarıda da yaptık. Mikro siteler daha çok markaların isimlerini veya birkaç ürününü yayınladıkları minimal sitelerdir. Bu sitelerin kategorileri ya da sayfaları birkaç adeti geçmez. Hatta genellikle one page olarak adlandırılan tek sayfa site çalışmalarıdır. Bu siteleri günümüzde yalnızca büyük şirketlerin bazıları kullanmaktadır.

Mikro siteleri bahsettiğimiz üzere genelde firmalar tarafından tercih ediliyor. Özellikle yeni bir ürünün pazarlamasını yapacak olan firmalar mutlaka mikro sitelerden yararlanmalı. Bu sayede firmalar rakiplerinden sıyrılarak bir adım daha öne geçmiş olacaklar.

Mikro siteleri kullanan firma ve ürünleri örneklendirerek anlatmak gerekirse,

  • Bir beyaz eşya firmasının elindeki yeni model çamaşır makinesini ön plana çıkarmak için,
  • Kırtasiye dükkanınız varsa ve yeni gelen bir defteri ön plana çıkarmak için,
  • Emlakçıysanız elinize geçen harika bir villayı ön plana çıkarmak için

Mikro sitelerden yararlanmanız gerekir. Bu gibi tekli satışlarda ve pazarlamalarda mikro sitelerden yararlanılır.

Mikro Sitelerin Amacı Nedir?

Mikro sitelerin (kampanya siteleri) temel amacı pazarlama yapmaktır. Örneğin büyük bir şirketiniz ya da dükkanınız var. Ve sizde yalnızca bir ürünü tanıtmak istiyorsanız mikro site kurarak bu ürünü kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. Üstelik mikro siteler ile rakiplerinizin çok daha kolay önüne geçebilirsiniz. Mikro sitelerde tek ürün pazarlaması olduğu için sitenin SEO çalışmaları da çok daha rahat ve etkili olacaktır.

Mikro siteler için ayrı alan adı alabileceğiniz gibi mevcut alan adınız üzerinden bir subdomain açarak da çalışmalara başlayabilirsiniz. Mikro site tasarımlarının oldukça sade ve basit olduğunu vurgulamıştık. Müşterilerin istek ve arzularına göre yapılsa da temel amacının dışına pek çıkılamaz. Özellikle tek bir ürün ya da markanın pazarlanması isteniyorsa mikro siteler bu noktada olmazsa olmaz tanıtım araçlarının başında geliyor.

Reklam maliyetlerinin düşürülmesinde de mikro siteler önemli rol oynuyor. Mikro siteler için çok daha az bütçeyle reklam vererek çok daha fazla dönüşüm alabilmeniz mümkün. Birden fazla ürününüz için mikro siteler değil de genel bloglar kurulması çok daha mantıklı bir karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir