Portal Web Site Tasarımı

portal web site tasarımı

Portal Web Site Tasarımı

Portal web siteler, genel içeriklerin yer aldığı platformlara verilen isimdir. Bu tür platformların temel amacı hava durumu, forum, e-posta uygulamaları ve emlak siteleri gibi çok çeşitli sektörlere ait genel bilgiler paylaşılır. Bu tür sitelerde hemen hemen her konuya değinilir. Bir bakıma klasik blog sitelerini de işleyiş bakımından andırmaktadır. Blog sitelerde de genel olarak tüm konular ele alındığı gibi portal sitelerde aynı şekilde pek çok konuya değinebilir.

Bu tür portal platformlar sayesinde doyurucu bilgilere anında ulaşabilirsiniz. Aradığınız bir bilgiyi onlarca site gezmektense bu tür sitelere girerek kolayca ve hızlıca bulabilirsiniz. Portal siteler yukarıda da söz ettiğimiz üzere çeşitli bölümlere ayrılır.

Portal Web Sitesi Nedir ?

Portal web siteler, az önce bahsettiğimiz üzere genel bilgilerin paylaşıldığı platformlardır. Yalnızca tek bir konu hakkında değil genel olarak tüm konulara değinen sitelerdir. Günümüzde en dikkat çekici portallar ise forum siteleridir. Forum siteleri de yalnızca tek bir konu hakkında değil genel olarak tüm konuları baştan aşağı ele alır. Bu sayede kullanıcıların aramış olduğu tüm bilgilere kısa ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Portal siteler tasarım olarak da diğer sitelerden ayrılır. Örneğin bir blog sitesi sade bir tasarımla dikkatleri çekerken portal siteleri çok daha kapsamlı oldukları için pek çok ince detaylarda dikkat çekmektedir. Portal siteler yalnızca görsel güzellik değil aynı zamanda arka planda da çok ciddi işlevsellik sunar.

Portal Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Portal web sitelerin tasarımları da diğer pek çok tasarım gibi ilk başta göze hitap etmeli. Şık bir tasarım oluşturulduktan sonra portalın işlevselliğine geçilmeli. Burada portala ait özellikler ve eklentiler kusursuz bir şekilde entegre edilmeli. Müşterilerinde istek ve arzuları dikkate alınarak kusursuz bir portal sitesi elde edilebilir.

Bu gibi platformlar çok fazla sayıda kişiye hizmet ettiklerinden dolayı kodlamanın da olabildiğince kusursuz olması gerekmektedir. Sunucuyu yoracak gereksiz kodlamalardan uzak durulmalı ve olabildiğince sade bir şekilde kodlanmalıdır. Bu sayede kullanıcıyı deneyimi de artacağı için buna paralel olarak ziyaretçi sayısında da ciddi bir artış yaşanacaktır.

Portal Web Tasarım Fiyatları

Portal web site tasarım fiyatları da çeşitli değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Örneğin bir blog sitesinin maliyeti hemen hemen birbirine çok yakın olabilir. Ancak portal sitelerde detaylar hakim olduğu için müşterinin istek ve arzuları da dikkate alınarak bir fiyatlandırma politikası izlenir.

Bu tür sitelerde sade olabilir elbet. Ancak görünümden ziyade daha çok arka plan burada dikkat çeker. İşlevsel olmasından kastımızda budur. Birçok eklenti ya da özel yazılımlarla tüm istekler hayata geçirilir ve kusursuz bir platform oluşturulabilir. Portal siteler içinde hazır sistemler kullanılabildiği gibi özel yazılımlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir