Web Yazılım

Web yazılım farklı anlamları olan bir kavramdır. Web sitelere yönelik olan web yazılım kısmına değinecek olursak, sitelere ait olan bütün eklenti ve kontrollerin tek bir noktada buluşturulmasına denir. Pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri de budur. Web sitelerin hazır sistemler dışında kodlanmasına web yazılım denir. Web yazılım uzmanları da oldukça profesyonel ve kendini bu alanda yetiştirmiş kişilerden oluşur.

Yeni bir web sitesi açmak istiyorsunuz ve kapsam bakımından çeşitli olmasını istiyorsunuz. Yani sitenizde çok sayıda sorgu ve eklentinin çalışmasını istiyorsunuz. İşte tam bu noktada web yazılım uzmanları devreye girerek tüm istek ve arzularınızı tek tek hayata geçiriyor.

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım, yukarıda da söz ettiğimiz üzere bütün eklenti ve kontrollerin tek bir noktada toplanması, hayata geçirilmesidir. Temel olarak bir web sitesinin iki farklı yüzü bulunur. Bunlardan ilki, ziyaretçilerin görebildiği kısmıdır. Burada siteyi ziyaret eden kullanıcılar görsel güzellikle karşılaşır. Tasarımın şıklığı, logo gibi faktörler burada dikkatleri çekeler.

Web yazılımın bir diğer yüzü ise görünmeyen kısmıdır. Asıl yazılımcılarda tam olarak bu noktada devreye giriyor. Kullanıcının görsel olarak göremediği ama kullandığı ve bildiği noktalarda web yazılımcıların çalışmaları yer alır. Sitenin tüm işleyişi, eklentileri gibi noktalar bu kısımda yer alır. Aynı zamanda müşterinin istemiş olduğu özel özelliklerde aynı şekilde bu kısımda yer alır ve kusursuz bir şekilde siteye entegre edilir.

Özel Web Site Yazılımları

Web yazılımın günümüzde çok fazla çeşitleri yer alıyor. Bunlardan ilk bilineni ve akla geleni ise HTML’dir. Yazılım sektörüne giriş yapan kullanıcıların ilk olarak öğrendiği dildir. Oldukça kolay bir yapıya sahiptir ve kolay bir şekilde öğrenilir. HTML, yazılım işinin temel yapı taşıdır. Bu kısım atlanarak diğer dillere geçilmesi pek sağlıklı olmaz.

PHP, Java, ASP gibi diğer dillerde HTML ile giriş yapılmış fakat farklı özellikler eklenmiş diller olarak karşımıza çıkıyor. Tüm temel işleyiş, eklentiler ve ince detayları hayata geçirebilmek için bu dillere de hakim olmak gerekir. Kişi bu alanda ne kadar çok kendini geliştirirse bir o kadar da mükafatını alır. Günümüzde web yazılımcıların ayrı bir yeri var. Kaliteli bir yazılımcı bulmakta oldukça zordur.

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Yazılımı

CRM yazılımının temel açıklaması, müşterileri doğru bir şekilde tanımak ve müşterilerin tüm beklentilerini karşılayabilmektir. Bu amaçla doğru vakitte ve en doğru ürünlerle müşterilerin beğenisine sunan bir sistemdir. Kusursuz ve etkili bir CRM yazılımı satış ve pazarlama yöntemlerinden meydana gelir. Bu yazılımın temel amacı ise müşteri ilişkilerini en doğru ve en sade bir şekilde yönetilmesidir.

ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) Sistemi

ERP sistemi daha çok finansal sonuçları planlamayla ilgili bir terimdir. Şirketlerin satın alma, risk yönetimi ve muhasebe gibi günlük rutin işlerin yönetildiği bir yazılım türü olarak karşımıza çıkar. Bu tür sistemler eksiksiz ve kusursuz bir şekilde kullanıldığı takdirde doğru bir şekilde ürün yönetimi, planlama, pazarlama ve muhasebe gibi faaliyetlerde kullanıcıya çok büyük kolaylıklar sunar.

ERP ile çok sayıda farklı iş türlerini tek bir çatı altında basit ve hızlı bir şekilde toplayabilir ve yönetebilirsiniz. Bir ERP yazılımı içerisinde bütçe yönetimi, üretim yönetimi, kalite yönetimi, finans yönetimi, malzeme ve stok yönetimi gibi çok fazla uygulamalar yer alır.